Znak obce Horní Stropnice (odkaz na titulní stránku)

Horní Stropnice Oficiální stránky obce


Vyhledávání

 

 

Hlavní nabídka - rozcestník

Přeskočit nabídku
 

Cesta: Titulní stránka

 

Hojnovodskou bílou stopou - foto+ mapa - I. 2014

Skútr
 
 

„Hojnovodskou bílou stopou“

 aneb

 v novém roce „Po stopách nového sněžného skútru“

                Vítejte v Novohradských horách!

V centrální části Přírodního parku Novohradské hory je v zimním období v prostoru náhorní planiny mezi Hojnou Vodou a Starými Hutěmi přibližně 5 km jižně od obce Horní Stropnice v provozu udržovaný lyžařský běžecký areál, jehož základní trasa „Novohradská zimní běhačka“ navazuje prostřednictvím cyklostezky „Via Verde“ na tratě v Dolním Rakousku. Lyžařské běžecké tratě v nadmořské výšce přes 800 m jsou zde upravovány v délce 10,186 km na dvou okruzích. Okruh „Kuní" měří 5,818 km, okruh „Hutě“ je dlouhý 2,913 km - s napojením na Hojnovodskou spojku o délce 1,455 km, která lyžaře přivádí do areálu (stanoviště č. 1 - GPS 48º72´45.34´´N, 14 º 72´25.06´´E) ze záchytného parkoviště na Hojné Vodě (stanoviště č. 14 – GPS 48º72´9.24´´N, 14 º 72´80.63´´E).

V rámci vyznačení tratí v roce 2007 bylo zakoupeno a instalováno 47 orientačních ukazatelů, u jednotlivých okruhů byly provedeny povrchové úpravy předpokládaných tras a vybudováno 6 mostků pro lyžaře. Trať je koncipována jako dvoustopá s předpokládaným provozem lyžařů v obou směrech. Zároveň byla mimo jiné v rámci organizace údržby a provozu tratí zpracována koncepce traumatologického zabezpečení pro turistické návštěvníky areálu. Provoz a údržbu běžeckých tratí provádí Obecní úřad Horní Stropnice. Pro vlastní údržbu tras bude od roku 2014 používán jako základní technické vybavení díky příspěvku „Nadace ČEZ“ sněhový skútr LYNX 69 Ranger Alpine se stopařem PROFI II.Základní informace o povětrnostních podmínkách v novohradském podhůří nabízí z nadmořské výšky 550 metrů meteostanice zdejší základní školy na www.zshstropnice.cz nebo www.horni-stropnice.cz . Pro návštěvníky bez vlastních „prkének“ je přímo na Hojné Vodě k dispozici v blízkosti běžeckého areálu půjčovna lyžařského běžeckého vybavení (lyže, boty, hůlky) za přijatelné ceny (Luboš Šulista – údržba tratí: tel. 736 602 221).

Pro turisty a návštěvníky je zabezpečeno v obci Horní Stropnice chutné stravování v několika restauracích a připraveno ubytování v řadě rodinných penzionů. K dispozici je také sportovní hala s fitcentrem a saunou. Zde vám můžeme nabídnout pohoštění v kavárně a restauraci SPORT nebo v klubovně pro 50 osob, dále služby Fitness centra a sauny, pronájem sportovní haly i masáže. Informace a objednávky na www.sportovnihala.hornistropnice.cz , e-mail: hala@horni-stropnice.cz , tel. 725 726 204, 386 327 409. Více informací najdete na webu Obce Horní Stropnice: www.horni-stropnice.cz , e-mail: ouhstropnice@volny.cz , tel: 386 327 122, fax: 386 327 169.

Další dvě střediska zimních sportů leží na samé hranici České republiky a Rakouska. Tato rakouská zimní střediska jsou ideálními místy pro méně zdatné lyžaře, nabízející kompletní servis pro lyžaře. Přijatelné ceny, dostatečné kapacita lyžařských vleků zaručují klidnou dovolenou na pečlivě upravovaných sjezdovkách a běžeckých drahách.

Zimní středisko Harmanschlag je vzdáleno cca 15 minut jízdy autem z Horní Stropnice přes hraniční přechod Šejby – Harbach a nachází se na rakouské straně novohradských hor v nadmořské výšce 740 – 860 m. Harmanschlag nabízí 3 vleky s umělým zasněžováním a ve vybraných dnech s nočním provozem. Internetové stránky www.arralifte.at   nabízejí kromě dat z místní meteostanice také aktuální webovou kameru a další užitečné informace.

Další zimní středisko Karlstift leží v rakouské části Novohradských hor přibližně 26 km od Horní Stropnice. Je zde provozována lyžařská škola, najdete tu běžecké trasy rozdělené podle vašich fyzických sil, 8 km sjezdovek se 3 vleky. Dále je zde pro připravena plocha pro curling, plocha pro bruslení i stezky vyznačené pro chůzi na sněžnicích. Bližší informace a aktuální sněhové zpravodajství najdete na webu obce Karlstift: www.karlstift.at .

Využití značených lyžařských běžeckých tras v českorakouském příhraničí, na které navazují další lyžařské trasy v Čechách a udržované běžecké stopy na rakouské straně, tak umožňují návštěvníkům získat jedinečné zážitky z pobytu v neuvěřitelně čisté přírodě Novohradských hor. Nenáročnost jednotlivých okruhů a blízkost lidských sídel oceňují především cílové skupiny návštěvníků, jako jsou rodiny s dětmi i skupiny seniorů. Horní Stropnice tak zůstává výchozím bodem na cestě do Novohradských hor pro všechny milovníky přírodních krás a rozjímání nad minulostí dávnou i nedávnou.

 

 Mgr. Vít Golombek

                                                                                  místostarosta Obce Horní Stropnice

 

 
 
 
 

Kontext

Umístění: Galerie > Hojnovodskou bílou stopou - foto+ mapa - I. 2014

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém